سوالات متداول

پرسش١. برای دریافت مجوز کانون آگهی و تبلیغات ، کارت خبرنگاری ، نشریه چاپی یا الکترونیک  به کجا مراجعه کنم ؟
پاسخ : مراجعه به سایت  e-rasaneh.ir اطلاعات تکمیلی و نحوه دریافت را مشاهده نمایید. 
٢. برای دریافت مجوز آموزشگاه های هنری ، سینمایی ، تئاتر ، موسیقی ، گریم و... یا دریافت کارت صلاحیت تدریس در رشته های هنری چه مراحلی را باید طی کنم ؟
پاسخ : صدور این قبیل مجوزها در حیطه وظایف معاونت هنری این اداره کل تعریف شده است . می توانید با مراجعه به درگاه خدمات الکترونیکی این اداره کل که لینک آن در صفحه اصلی این پایگاه قراردارد و یا تماس با شماره تلفن های مندرج در منوی ادارات ستادی ؛ اطلاعات بیشتر را کسب نمایید .
٣. برای پیگیری و دریافت مجوزهای رسانه های دیجیتال (نرم افزار ، تلفن همراه ، بازی های رایانه ای ، پایگاه های اینترنتی و... ) به کجا مراجعه کنم ؟
می توانید با مراجعه به سامانه رسانه های دیجیتال به آدرس saramad.ir و یا تماس با شماره تلفن های مندرج در منوی ادارات ستادی ؛ اطلاعات بیشتر را کسب نمایید.
٤. چگونه از نمایشگاه ها و جشنواره های فرهنگی و هنری مطلع شوم ؟
این اطلاعات به زودی از طریق پرتال اداره کل و یا مراجعه به واحد هنری اداره کل-دریافت فراخوان و تکمیل مدارک و ارائه نمونه کار.
٥- جهت درج آگهی در روزنامه چه باید کرد؟
مراجعه به واحد مطبوعات اداره کل -ارائه آگهی به کارشناس مربوطه-دریافت معرفی نامه و مراجعه به روزنامه ذکر شده
٦-برای دریافت مجوز کانون آگهی و تبلیغات ، کارت خبرنگاری به کجا مراجعه کنم ؟ 
پاسخ : صدور این قبیل مجوزها در حیطه وظایف معاونت فرهنگی این اداره کل تعریف شده است . می توانید با مراجعه به درگاه خدمات الکترونیکی این اداره کل که لینک آن در صفحه اصلی این پایگاه قراردارد و یا تماس با شماره تلفن های مندرج در منوی ادارات ستادی ؛ اطلاعات بیشتر را کسب نمایید


باز کردن همه | بستن همه
آزمون های قرآن کریم
آیا در پایان دوره‌های آموزشی گواهینامه پایان دوره از طرف مرکز داده می‌شود؟      
در پایان تمام دوره های آموزشی مصوب و مورد حمایت مرکز، به نفراتی که موفق به کسب حدنصاب لازم شوند، گواهینامه پایان دوره از طرف مرکز با امضاء قائم مقام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیر کل استان صادر می شود.
یک مؤسسه برای استفاده از حمایت های آموزشی مرکز هماهنگی، توسعه و ترویج فعالیت‌های قرآنی چه اقدامی باید انجام دهد؟      

مرکز هماهنگی، توسعه و ترویج فعالیت های قرآنی بر اساس دوره های مصوب که در شورای آموزش مرکز بهتصویب رسیده است، بسته حمایتی خود را به ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ها ابلاغ کرده است که تنها درچهارچوب بسته ابلاغی از فعالیت های آموزشی موسسات و مراکز قرآنی حمایت می کند .

بنابراین مؤسسات علاقمند به استفاده از این حمایت ها باید با مراجعه به ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ها، ضمن آشنایی با جزئیات آن، اقدام لازم برای انعقاد تفاهم نامه مربوطه را انجام دهند

آزمون‌های قرآنی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سال چند بار و در چه زمانی برگزار می‌شود ؟      

آزمون های قرآنی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به صورت سراسری در تمامی نقاط کشور در دو نوبت با فاصله شش ماه در اردیبهشت و آبان هر سال برگزار می شود که علاقمندان به شرکت در این آزمون ها می توانند پیش از تاریخ مقرر با ثبت نام در سایت اداره آموزش مرکز، در این‌ آزمون شرکت نمایند.

آزمون‌های قرآنی مرکز چه امتیازاتی برای شرکت کنندگان دارد؟      
 مرکز هماهنگی، توسعه و ترویج فعالیت های قرآنی کشور در پایان دوره های آموزشی علاوه بر اعطاء گواهینامه، به نفرات برتر این  آزمون ها جوایز نفیس و ارزنده ای اهدا می کند.
نحوه آزمون‌های حفظ قرآن کریم که از طرف مرکز برگزار می‌شود چگونه است؟      

آزمون های حفظ قرآن کریم در رشته های ٥ و ١٠ جزء، ٢٠ و ٣٠ جزء قرآن کریم برگزار می شود که آزمون های ٥ و ١٠ جزء در یک مرحله به صورت کتبی و آزمون های ٢٠ و ٣٠ جزء قرآن کریم در دو مرحله کتبی و شفاهی برگزار می شود. بدین صورت که نفراتی که در آزمون کتبی موفق به حدنصاب لازم شوند مجوز ورود به مرحله آزمون شفاهی را کسب می کنند که آزمون شفاهی با حضور داوران استانی در مرکز استان برگزار می شود.

رسانه های دیجیتال
منظور از ثبت و نشر چیست؟      

ثبت: عبارت است از ارائه درخواست جهت دریافت "گواهی ثبت" که همان سند مالکیت مادی و معنوی اثر می باشد.

نشر: عبارت است از قراردادن نرم افزار جهت استفاده عموم افراد جامعه اعم از اینکه بر روی یکی از حاملهای رایانه ای  تکثیر شده یا به منظور فوق در محیط های رایانه ای قابل استفاده برای دیگران قرار داده شود.

در حال حاضر نشر نرم افزارها برای متقاضیان حقیقی یا حقوقی فقط از طریق انتخاب یکی از ناشرین دیجیتال امکان پذیر می باشد(برای دریافت لیست ناشران دیجیتال فعال مورد تایید این مرکز به صفحه اصلی  سایت مراجعه نمایید).

نقش ناشران دیجیتال در فرآیند ثبت و نشر آثار چیست؟      

اشخاص حقوقی که از واحد" امور فعالیتهای فرهنگی دیجیتال" این مرکز مجوز فعالیت دریافت کرده اند به عنوان ناشران دیجیتال شناخته می شوند. متقاضیان انتشار آثار، باید توسط این اشخاص فرآیندهای مرتبط (دریافت پروانه انتشار،مجوز تکثیر،شرکت در جشنواره ها و ....) را انجام دهند.

مدارک مورد نیاز برای شروع فرآیند ثبت چیست؟      

مدارک و آثار مورد نیاز برای ارسال به دبیرخانه ثبت نرم افزار در فایل تعهد نامه درج شده است. متقاضیان ثبت می توانند  پس از ارسال الکترونیکی درخواست به دبیرخانه فایل را با انتخاب دکمه "دریافت تعهدنامه"دریافت کنند و  چنانچه درخواست پروانه انتشار و یا مجوز تکثیر باشد، پس از ارسال الکترونیکی درخواست به ناشران دیجیتال از طریق ایشان می توانندفایل را دریافت کنند.

محتوای دیجیتال چیست ؟      

به داده های دیجیتال که دارای نرم افزار مستقل به خود جهت اجرا برروی رایانه نمی باشند، محتوای دیجیتال گفته می شود.

سامانه ی برخط چیست ؟      

هر سامانه ای که امکان قراردادن محتوای دیجیتال در معرض دسترس عمـوم و یا بیش از یک هزار مخاطب مشخص یا نا مشخص از طریق بستر شبکه را فراهم می آورد.

نشر و چاپ
آیا برای چاپ کتاب باید هزینه های پرداخت کرد ؟      

در صورتی که که کتاب مورد نظر شرایط پذیرش اثر توسط ناشر را داشته باشد می توانید بدون پرداخت هرگونه هزینه ای کتابتان را چاپ کند و حق تالیف یا حق ترجمه نیز دریافت کنید، البته شرایط پرداخت حقوق پدیدآورندگان نیز بر حسب عوامل مختلف متفاوت است.

چگونه میتوانم با پدیدآورندگان ارتباط برقرار کنم ؟      

متاسفانه اطلاعات شخصی پدیدآورندگان را نمی توانیم در اختیار مشترکین قراردهیم ولی پیام های شما را می توانیم به هر پدیدآورنده ای منتقل کنیم.

می خواهم کتابی را ترجمه یا تالیف کنم باید چکار کنم ؟      

می توانید بخشی از اثر را آماده کرده و به ما پیشنهاد دهید. برای اطلاعات بیشتر به همکاری با ما مراجعه کنید.

کتابی را خریداری کرده ام اما اشتباه چاپی دارد یا صفحاتی را ندارد یا صفحات سفید دارد چه کار باید بکنم ؟      

همه نمایندگی های ما موظف به تعویض کتاب هستند در صورتی که مشکل شما حل نشد با بخش پشتیبانی و خدمات پس از فروش تماس بگیرید.

کتابی را آماده کرده ام اما هیچ ناشری حاضر به سرمایه گذاری و قبول اثر نیست چه کار باید بکنم ؟      

اگر تمامی تلاش خود را برای متقاعد کردن ناشران انجام داده اید و به نتیجه نرسیده اید آخرین راه این است که در صورت پذیرش اثر شما از نظر علمی کتاب مورد نظر را به سرمایه خودتان چاپ کنید و برای این کار می توانید از ناشران مختلف استعلام بگیری. البته به کیفیت و اعتبار ناشر مورد نظر توجه داشته باشید.

موسسات فرهنگی
موسسه فرهنگی :      

عبارت است از هر تشکیلاتی که به وسیله افراد واجد الشرایط بر اساس قانون و با شخصیت حقوقی مشخص برای فعالیت در یک یا چند زمینه فرهنگی و هنری تاسیس می شود .

موسسه انتفاعی :      
موسساتی که در آنها کسب درآمد و سود نیز علاوه بر سایر فعالیتها هدف موسسین اولیه آن می باشد . چگونگی تقسیم سود با توجه به هدف اولیه موسسین باید در اساسنامه چنین موسساتی مشخص شود .
موسسه غیر انتفاعی :      

موسساتی که در آنها تحصیل در آمد و سود هدف موسسین اولیه آن نمی باشد .

موسسات تک منظوره :      

موسساتی که تنها برای انجام یک فعالیت فرهنگی اخذ مجوز می نماید .

موسسات چند منظوره :      

موسساتی که حیطه فعالیت آنها بیش از یک فعالیت بوده و صدور مجوز آنها تنها از طریق هیات رسیدگی به امور مراکز فرهنگی امکان پذیر می باشد .