سواد رسانه ای

 

سواد رسانه ای


سواد رسانه ای دانش و مهارت استفاده از رسانه های جمعی با هدف تحقق رژیم مصرف، تعمیم تفکر انتقادی نسبت به قالب و محتوای رسانه ها، برخورداری از قدرت تجزیه و تحلیل رسانه و پیام های رسانه ای، گسترش اخلاق حرفه ای و در نهایت تولید محتوای رسانه ای اثر بخش و در عین حال منطبق بر حقیقت است.

به زبان ساده، سواد رسانه‌ای مثل یک رژیم غذایی است که  هوشمندانه مراقب است که چه موادی مناسب هستند و چه موادی مضر؛ چه چیزی را باید مصرف کرد و چه چیزی را نه و یا این‌که میزان مصرف هر ماده بر چه مبنایی باید استوار باشد. سواد رسانه‌ای می‌تواند به مخاطبان رسانه‌ها بیاموزد که از حالت انفعالی و مصرفی خارج‌شده و به معادله متقابل و فعالانه‌ای وارد شوند که درنهایت به نفع خود آنان باشد. به بیان دیگر، سواد رسانه‌ای کمک می‌کند تا از سفره‌ی رسانه‌ها به‌گونه‌ای هوشمندانه و مفید بهره‌مند شویم.

محتوای آموزشی

در راستای ارتقای فرهنگ سازی و افزایش سطح سواد رسانه ای در جامعه، مرکز توسعه فرهنگ و هنر در فضای مجازی (وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی) اقدام به تولید محتوای آموزشی در موضوعات مختلف سواد رسانه ای کرده است.  این تولیدات از طریق لینک های زیر قابل دسترسی و انتشار می باشند

 

سواد رسانه ای ۲

سامانه مشاوره سواد رسانه ای و زیست مجازی

هدف از راه اندازی این سامانه، دسترسی سریع شهروندان به پاسخ‌های منطقی در قبال شبهات و سوالات مربوط به فضای مجازی و دسترسی به مشاوره و یافتن تحلیل درست از محتواهای ارائه شده در فضای مجازی می‌باشد که با گذشت زمان این امر موجب ارتقای فهم و سواد رسانه‌ای مخاطبان و عموم مردم جامعه خواهد شد.

این سامانه در 5 موضوع:

  • حریم شخصی و امنیت فردی و اجتماعی در فضای مجازی.
  • خانواده و کودک و نوجوان در فضای مجازی.
  • امور مالی و بانکی در فضای مجازی.
  • مسائل شرعی و اخلاقی زیست مجازی.
  • اخبار جعلی و شایعات در فضای مجازی

و از طریق عرضه محتواهای چندرسانه‌ای و دسترسی به مشاوره برخط و آنلاین، یاریگر شما خواهد بود. ‌

زی نو؛ مشاور شما برای زیست آگاهانه در فضای نوین zeenow.ir