اخبار

بیانیه هیئت داوران ششمین سالانه و کارگاه ملی هنرهای گرافیکی رضوی سیستان و بلوچستان قرائت شد

بیانیه هیئت داوران ششمین سالانه و کارگاه ملی هنرهای گرافیکی رضوی سیستان و بلوچستان قرائت شد
بیانیه هیئت داوران ششمین سالانه و کارگاه ملی هنرهای گرافیکی رضوی سیستان وبلوچستان پیش از ظهر امروز در محل سالن جلسات این اداره کل ،هم زمان با آیین اختتامیه این جشنواره،قرائت شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ وارشاداسلامی سیستان وبلوچستان،متن این بیانیه به شرح ذیل قرائت گردید.

با استعانت از الطاف حضرت ربوبی و سپاس از حضور گرانقدر هنرمندان هنرهای تجسمی در ششمین سالانه و کارگاه ملی هنرهای گرافیکی رضوی، هیات داوران درارزیابی مسئولانه و قضاوت خود، ضمن انتخاب نهایی آثار، اذعان می دارد که طراحی پوستر با محوریت دل انگیز حضرت علی بن موسی الرضا علیه السلام ، به راستی وسوسه انگیز است و برکات بسیار با خود دارد. کمترین آنها شاید پشتوانه سازی ارکان گرافیک معاصر ما باشد؛ یعنی اهتمام به مفاهیمی که از فرهنگ عمیق گذشته است. کما اینکه هر طراح گرافیک امروزی در پردازش آثارش ناگزیر از مطالعه و آشنایی با رمز و راز جریان مقدس هنر ایرانی/ اسلامی است. با این مختصر، کافی است تا به درک آنچه در لابلای کتب و یا بر کاشی و سفال و گچبری و آجرکاری در قرون و اعصار ثبت و حک شده، فکر کنیم و از آن مهمتر و شاید دشوارتر، آنکه این میراث را بر بستر زمینه ای متفاوت و در قالب رسانه ای جدید به نام «پوستر» انتقال دهیم. چالشی که درتفاوت بنیادین میان کارکرد یک پوستر در جهان امروز، با مثلاً یک سفالینه منقوش، کاشی و یا ورقی از اوراق یک کتاب خطی؛ وجود دارد. تجربه این انتقال خلاق و دستیابی به نوعی گرافیک ریشه دار، همان هدف غایی است که در چنین کارگاه هایی باید آن را جستجو کرد.

هیات انتخاب، از میان 55 اثر از28 هنرمند حاضر در کارگاه ششمین سالانه و کارگاه ملی هنرهای گرافیکی رضوی، با رویکرد کارکرد پوستر و برقراری هرچه بهتر ارتباط اثر با مخاطب در فضای شهری یا در بسترهای مجازی به ارزیابی آثار پرداختند و حاصل آن انتخاب 8 اثر برتر این دوره از سالانه و کارگاه ملی هنرهای گرافیکی رضوی بود.

همانگونه که گرایش به هویت دینی و ملی در بسیاری از آثار طراحان مشاهده گردید، هیأت داوران نیز سالانه و کارگاه ملی هنرهای گرافیکی رضوی را عرصه تعاملات اندیشه و تجربیات هنری برگرفته از تحولات معاصر دانسته و لزوم توجه هنرمندان کشور را به سوی هویت دینی و ملی با پشتوانه ذخائر عظیم فرهنگ ایران عزیز یادآور می شود.

هیئت داوران جشنواره: دکتر محمد خزایی / سعیدد محمد شه بخش/ نصیر بشیری

 

 

 

 

 

۲۰ اسفند ۱۳۹۹ ۱۰:۰۵
روابط عمومی اداره کل فرهنگ وارشاداسلامی سیستان وبلوچستان |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید