مجوزهای فرهنگی وهنریراهنمای دریافت مجوزهاراهنمای دریافت مجوز واحد فرهنگی دیجیتال (مجوز نشر)

مجوز واحد فرهنگی دیجیتال (نشر دیجیتال)

 ساماندهی فعالیت های فرهنگی و هنری در حوزه رسانه ها، آثار و محصولات فرهنگی دیجیتال از مهمترین اقداماتی است که مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال می بایست به انجام آن مبادرت ورزد. بدین منظور و با هدف انجام وظایف قانونی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در زمینه نظارت بر فعالیت های فرهنگی، ایجاد بستر برخورداری فعالیت های فرهنگی دیجیتال از مزایا و معافیت های خاص فعالیت های فرهنگی، فراهم آوردن سازوکار حمایت از حقوق پدید آورندگان و تهیه کنندگان آثار فرهنگی دیجیتال و همچنین برپاکنندگان رسانه های دیجیتال، صدور مجوز فعالیت های فرهنگی دیجیتال برای متقاضیان واجد صلاحیت، وفق آیین نامه ساماندهی و توسعه رسانه ها و فعالیتهای فرهنگی دیجیتال در دستور کار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار گرفته است. بر اساس ماده ۲ این آیین نامه «ایجاد و فعالیت هر واحد فرهنگی دیجیتال و انتشار هر رسانه دیجیتال منوط به اخذ مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.» 

 

آشنایی با قوانین، ضوابط، دستورالعمل های مرتبط با صدور مجوز و فعالیت واحدهای فرهنگی دیجیتال (کلیک کنید)

 

مزایای دریافت مجوز 

  • بهرمندی از تسهیلات اعطا شده از سوی وزارخانه (وام های قرض الحسنه و ... ) در راستای انجام فعالیت های فرهنگی دیجیتال
  •  شرکت/موسسه با موضوع صرفا «نشر دیجیتال» معاف از مالیات است.  

انواع متقاضی دریافت مجوز

متقاضیان دریافت مجوز واحد فرهنگی دیجیتال می توانند به عنوان متقاضی حقیقی یا متقاضی حقوقی اقدام به اخذ مجوز نمایند. متقاضی حقیقی یک شخص است.  متقاضی حقوقی، یک شرکت/موسسه خصوصی، یک سازمان دولتی و یا یک شرکت/موسسه در شرف تاسیس می تواند باشد.

انواع مجوز فعالیت های فرهنگی دیجیتال

متقاضیان حقوقی می توانند تمامی مجوزهای جدول زیر را درخواست نمایند. اما متقاضیان حقیقی فقط می توانند درخواست "نشر دیجیتال برخط"، "نشر دیجیتال مبتنی برحامل" و "تکثیر حامل های دیجیتال محدود" را ثبت نمایند. 

انواع مجوز فعالیت فرهنگی دیجیتال  

 مراحل دریافت مجوز

همه مراحل ثبت درخواست و دریافت مجوز واحد فرهنگی دیجیتال، به صورت غیر حضوری انجام می شود. متقاضیان می توانند با مراجعه به  سایت login.saramad.ir فرآیند دریافت مجوز را طی نمایند. این فرایند شامل مراحل زیر است و به طور کلی حدود ۳ ماه به طول می انجامد:

  1. ثبت نام در سایت (ثبت اطلاعات و بارگذاری مدارک)
  2. بررسی مدارک توسط کارشناسان (مدت زمان: یک تا دو روز کاری)
  3. بررسی و تایید درخواست و استعلام حراست (مدت زمان: ۲ ماه کاری)
  4. شرکت در آزمون آنلاین (منبع آزمون: قوانین، ضوابط، دستورالعمل های مرتبط با صدور مجوز و فعالیت واحدهای فرهنگی دیجیتال)
  5. بررسی در کارگروه امور واحد های فرهنگی دیجیتال
  6. تایید مجوز درخواست متقاضی و صدور حق نشر به مدت ۵ سال

درهنگام ثبت درخواست مجوز توجه داشته باشید که امکان تبدیل پنل حقیقی به حقوقی و برعکس وجود ندارد. برای مثال، در صورتی که به عنوان ناشر حقیقی مجوز را دریافت کنید و پس از مدتی تمایل داشته باشید که تبدیل به شرکت حقوقی شوید، می بایست مراحل درخواست مجوز را مجددا و این بار به عنوان متقاضی حقوقی طی نمایید.


راهنمای کامل متقاضیان حقوقی دریافت مجوز فعالیت های فرهنگی دیجیتال

راهنمای کامل متقاضیان حقیقی دریافت مجوز فعالیت های فرهنگی دیجیتال

 

 جهت کسب راهنمایی و اطلاعات بیشتر می توانید با شماره 02145268 داخلی 129 یا 103 (مرکز) و داخلی 118 (حراستتماس حاصل فرمایید.