مجوزهای فرهنگی وهنریراهنمای دریافت مجوزهاراهنمای دریافت مجوز و شناسه نرم افزار (ثبت آثار دیجیتال)

 

مجوز و شناسه نرم افزار (ثبت آثار دیجیتال)

 صنعت تولید نرم افزار در کشور، به عنوان یکی از صنایع نوپا، چند سالی است با رشد فزاینده ای روبه رو شده است .در گذشته به دلیل عدم وجود نهادی برای نظارت بر این صنعت ، مشکلات فراوانی برای تولید کنندگان و مصرف کنندگان به وجود می آمد. تولید کننده هیچ اطمینانی در مورد کپی نشدن نرم افزارهای خود نداشت و حق مالکیت معنوی کاملا اجرایی نشده بود. از سوی دیگر به علت عدم وجود نهادی برای نظارت بر تولید محصولات نرم افزاری و دیجیتال، محصول ناسالم و ناقص و با کیفیت نامناسب در بازار به وفور یافت می شد. به عبارت دیگر، بازار مناسبی برای عرضه ی این محصولات به صورت رسمی، ایجاد نشده بوددر حال حاضر، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با هدف حمایت از تولید کننده و مصرف کننده نرم افزارها، جهت دهی به تولید و در نتیجه ایجاد بازاری سالم و مطمئن، مسئولیت نظارت بر تولیدات نرم افزاری و دیجیتال کشور را بر عهده دارد. بر اساس ماده ۲ آیین نامه ساماندهی و توسعه رسانه ها و فعالیتهای فرهنگی دیجیتال »ایجاد و فعالیت هر واحد فرهنگی دیجیتال و انتشار هر رسانه دیجیتال منوط به اخذ مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است»

 

انواع مجوز آثار دیجیتال

 

  • گواهی ثبت

سندی است که برای اصل اثر نشانه ی ثبت آن است ، برای تولید کننده نشانه ی مالکیت نرم افزار است و برای مولفان نشانه ی مشارکت و مقدار حقوق آنها در تولید اثر است .

  • پروانه انتشار

برای انتشار نرم افزار های داخلی در سطح کشور ، نیاز به این مجوز می باشد .برای دریافت این مجوز، باید خودتان ناشر حقیقی یا حقوقی دیجیتال باشید یا با یک ناشر دیجیتال قرارداد داشته باشد.

  • مجوز تکثیر

نرم افزارهای خارجی ، برای انتشار در سطح کشور ، نیاز به این مجوز دارند .برای دریافت این مجوز، باید خودتان ناشر حقوقی دیجیتال باشید یا با یک ناشر دیجیتال  قرارداد داشته باشد.

نکته: نرم افزارهای تولید داخل ، گواهی ثبت و پروانه انتشار دریافت می کنند و نرم افزارهای خارجی فقط مجوز تکثیر دریافت می کنند .

 

مراحل دریافت مجوز

 

همه مراحل ثبت درخواست و دریافت مجوز، به صورت غیر حضوری انجام می شود.  متقاضیان می توانند با مراجعه به  سایت  login.saramad.ir فرآیند دریافت مجوز را طی نمایند. به طور کلی این فرایند در سایت مذکور شامل مراحل زیر است:

۱- ثبت مشخصات اثر (نرم افزار)

۲- ثبت درخواست مجوز (گواهی ثبت - پروانه انتشار - مجوز تکثیر)

* در این مرحله، اگر درخواست پروانه انتشار یا مجوز تکثیر را داشته باشید، نیاز به انتخاب ناشر فعال دیجیتال دارید. در صورتی که خود شما از ناشرین فعال دیجیتال باشید، به مرحله بعد یعنی دریافت تعهدنامه می روید. در غیر این صورت باید از لیست مربوطه یکی از ناشرین را انتخاب نمایید. البته قبل از آن با یکی از ناشرین که لیست آنان در سایت موجود است، صحبت کنید و پس از عقد قرارداد و رعایت نکات حقوقی، اقدام به انتخاب ناشر نمایید. (جهت راهنمایی در مورد دریافت مجوز ناشر دیجیتال اینجا را کلیک کنید)

* در مورد درخواست پروانه انتشار یا مجوز تکثیر، در فیلد شمارگان باید تعداد تیراژ اثر یا نرم افزار را وارد نمایید. لازم به ذکر است که این عدد یعنی شمارگان بعدا در مرحله درخواست هولوگرام قابل تغییر است.بنابراین در صورتی که در مرحله ثبت اثر، هنوز تعداد دقیق آنرا نمی دانید نگران نباشید.

* برای درخواست گواهی ثبت نیاز به انتخاب ناشر دیجیتال ندارید.

۳- دریافت تعهد نامه: پس از ثبت درخواست، فایل تعهد نامه را پرینت گرفته و پس از مهر و امضای آن توسط ناشر یا تولید کننده، به همراه چهار نسخه از نرم افزار به دبیرخانه تحویل نمایید. لازم به ذکر است که به همراه چهار نسخه از نرم افزار، باید پرینت تصویر روی بسته و حامل (یعنی لیبل و ولت یا همان تصویری که روی DVD  و بسته نرم افزار چاپ می شود) نیز به دبیرخانه تحویل داده شود. 4 تصویر می تواند بر روی کاغذ A4 چاپ شود و به همراه 4 نسخه از اثر تحویل دبیرخانه شود.

آدرس دبیرخانه: تهران، خیابان سمیه، نرسیده به خیابان مفتح، روبروی برج سپهر، پلاک 76، مرکز توسعه فرهنگ و هنر در فضای مجازی - کدپستی: 1571644911

۴- دریافت کد پیگیری: برای اثر شما کد پیگیری صادر شده که از طریق آن می توانید در طی مراحل، وضعیت نرم افزار خود را در پنل چک نمایید.

نکته: برای درخواست گواهی ثبت، می‌بایست به طور همزمان اقدام به اخذ تاییدیه فنی نرم افزار از طریق سایت سازمان فناوری اطلاعات به آدرس iranspo.ir نمایید.

نکته: پس از ثبت نام در سایت، فرآیند صدور مجوز به طور کلی در حدود 2الی 3 هفته به طول می انجامد.


راهنمای تصویری گام به گام ثبت آثار دیجیتال

 جهت کسب راهنمایی و اطلاعات بیشتر می توانید با شماره 02145268 داخلی 103یا 198 تماس حاصل فرمایید.