مجوزهای فرهنگی وهنریراهنمای دریافت مجوزهاراهنمای دریافت پروانه انتشار بازی رایانه ای

 

مجوز پروانه انتشار بازی های رایانه ای

بازی های رایانه ای به لحاظ تاثیرگذاری در زمینه فرهنگ سازی و ایفای نقش های آموزشی و کمک آموزشی و همچنین، پر کردن اوقات فراغت گروه های سنی مختلف جامعه از جایگاه ویژه و مهمی برخودار می باشد.بنا به اهمیت مزبور، توجه بیش از پیش به برنامه ریزی برای تولید بازی های رایانه ای مناسب به عنوان یک محصول فرهنگی و همچنین اهتمام ویژه به نخبگان این عرصه از ضروت بالایی برخوردار است.

بنیاد ملی بازی های رایانه ای که زیر نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد، به عنوان تنها متولی بازی های رایانه ای، وظیفه نظارت و ساماندهی تولید و عرضه بازی های رایانه ای به صورت فیزیکی و مجازی و صدور مجوز های قانونی در این حوزه را بر عهده دارد. 

 برابر بند ز-1 فهرست مصادیق محتوای مجرمانه (موضوع ماده 21 قانون جرایم رایانه ای) انتشار و سرویس دهی بازی های رایانه ای فاقد مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی (بنیاد ملی بازی های رایانه ای) به موجب مواد مختلف قانون مجازات اسلامی و قانون جرائم رایانه ای و به استناد بند 1 ماده 3 مصوبه شماره 103557 /94 /ش مورخ 1394/12/10 شورای عالی فضای مجازی (سند سیاستهای حاکم بر برنامه ملّی بازی‌های رایانه‌ای) ممنوع می باشد. بنابراین، هر بازی رایانه ای باید پیش از عرضه، پروانه انتشار دریافت نماید.

 

پروانه انتشار

پروانه انتشار سندی است که به موجب آن اجازه انتشار یک بازی رایانه ای به گونه یا گونه های مشخص به اشخاص حقیقی یا حقوقی واجد شرایط اعطا می شود.

 نکته: پروانه انتشار برای هر بازی صادر می گردد، اما مجوز نشر ( جهت دریافت راهنمای مجوز نشر اینجا را کلیک کنید) یکبار و آن هم برای افراد حقوقی که بخواهند فعالیت نشر را انجام دهند صادر می شود. افراد حقیقی یا حقوقی که بخواهند بازی خود را عرضه کنند، نیاز به مجوز نشر ندارند و فقط کافیست که برای آن بازی پروانه انتشار دریافت کنند. مجوز نشر بیشتر مناسب افراد (حقوقی) است که می خواهند بازی سایر افراد یا شرکت ها را عرضه کنند.

نکته: برخلاف صنایعی همچون صنعت سینما و غیره، تولید بازی‌های رایانه‌ای، بدون پیش‌نیازهای مرسوم، توسط عموم افراد اعم از شرکت‌ها و تیم‌های حرفه‌ای بازی‌سازی یا هر فرد علاقه‌مند در سطوح مختلف کیفی قابل انجام است. از این رو، در جهت تسهیل فرآیند کسب و کار و هم راستا با سیاست‌های کلان دولت، جهت تولید بازی رایانه ای نیازی به اخذ مجوز تولید نیست، اما برای انتشار باید پروانه انتشار دریافت شود.

 

مراحل دریافت مجوز 

مراحل ثبت درخواست و دریافت پروانه انتشار برای بازی رایانه ای، به صورت غیر حضوری انجام می شود. با مراجعه به  سایت portal.ircg.ir (بخش درخواست پروانه انتشار بازی) می توانید فرآیند دریافت مجوز را طی نمایید.

 

 فرآیند صدور پروانه انتشار برای کلیه بازی‌های رایانه ای (به جز بازی پیشانه ای اتاقکی)

۱) ورود به سامانه و تکمیل فرم ها و بارگذاری مدارک لازم

۲) بررسی بازی رایانه ای و حسب مورد اعلام مشکلات محتوایی و نواقص به درخواست کننده؛ 

۳) ارزیابی و رده بندی سنی بازی رایانه ای؛

۴) صدور پروانه انتشار.

نکته: در مورد بازی دستگاه‌های همراه (موبایل) که از طریق عرضه ‌کنندگان مجازی (مارکت ها) منتشر می شود و بنیاد دسترسی لازم برای بررسی آن بازی‌ در سامانه عرضه کننده را دارد، مراحل فوق از طریق سامانه عرضه کننده صورت می پذیرد.

 فرآیند صدور پروانه انتشار برای  بازی پیشانه ای اتاقکی

۱) ورود به سامانه و تکمیل فرم ها و بارگذاری مدارک لازم

۲) بررسی و  حسب مورد ارزیابی و رده بندی اولیه سنی بازی رایانه‌ای یا اعلام مشکلات محتوایی و نواقص به درخواست‌کننده؛

۳) صدور موافقتنامه اولیه برای ترخیص بازی پیشانه ای اتاقکی از گمرک؛ 

۴) ارزیابی و رده بندی نهایی سنی بازی رایانه ای در محل نصب؛ 

۵) صدور پروانه انتشار .

نکته: دستگاه پیشانه‌ای اتاقکی (دستگاه ویدئو گیم)، دستگاهی  است که  امکان تعامل یک یا چنـد انسـان با  یک یا چند بازی رایانه‌ای درون خود را صرفا از طریق پیشانه (کنسول) دارای اتاقک، جایگاه یا ابزار اتصال برای کاربر فراهم می کند؛ مانند دستگاه ها و پیشانه های نصب شده در شهربازی ها و پارک‌ها.

 

گردش کار - پروانه انتشار بازی های رایانه ای

 

نکته: برابر دستورالعمل، مدت زمان صدور مجوز مشتمل بر 7 روز کاری می باشد. لکن موضوعاتی همچون تداخل ارسال درخواست شما با زمان اوج ارسال درخواست ها، پیچیدگی بازی و مراحل آن، همکاری متقابل در خصوص اعمال نظرات بنیاد و ارائه نسخه جدید و مواردی از این دست ممکن است این زمان را دستخوش تغییراتی نماید.

نکته: مدت پروانه‌های صادره برای کلیه بازی های رایانه ای غیر از پیشانه ای اتاقکی، یک سال از تاریخ صدور آن است و مدت پروانه های صادره برای بازی هایاتاقکی پیشانه‌ای، مادام که تخلف یا تخلفاتی از سوی دارنده پروانه مطابق مقررات احراز نگردد، معتبر است.

  

جهت دریافت دستورالعمل کامل صدور پروانه انتشار بازی های رایانه ای اینجا را کلیک کنید.