درباره ماوظایف و سیاستها

راهبردهای محتوایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

 

1. تعمیق و نشر ارزش­های انقلاب اسلامی برپایه مکتب فکری و سیاسی امام راحل و رهبر معظم انقلاب اسلامی

2. ترویج و اقامه احکام الهی، نشر و تقویت اخلاق اسلامی و فضائل انسانی برپایه دین ­مداری و فرهنگ دینی

3. نقد مکاتب الحادی و انحرافی در عرصه­های فرهنگی، هنری، اجتماعی و مبارزه جدی با خرافات و موهومات

4. تبیین و تقویت فرهنگ مهدویت و نهضت انتظار و ترویج روح بیداری اسلامی

5. تبیین و تاکید بر مولفه­های هویت ایرانی اسلامی برپایه میراث تاریخ تمدنی، مشاهیر و مفاخر ایرانی و اسلامی

6. تقویت روحیه عزت، افتخار، خودباوری ملی، امیدواری و نشاط فردی و اجتماعی

7. تولی و تبری، تعمیق روحیه دشمن­شناسی، ترویج فرهنگ ظلم­ستیزی و استکبارستیزی

8. تبیین و ارائه الگوهای مطلوب حیات طیبه فردی اجتماعی برپایه معارف و آموزه­های قرآن، پیامبر اعظم و اهل بیت (سلام­ا... علیهم)

9. توجه و تاکید بر نقش بنیان خانواده و خانواده­محوری در حیات فرهنگی جامعه و ممانعت از گسست نسل­ها

10.   ترویج روحیه سلحشوری، فرهنگ ایثار، جهاد و شهادت­طلبی و ذلت­ناپذیری

11.   مبارزه با فساد و تبعیض و اصلاح فرهنگ نظام مدیریتی برپایه عدالت­خواهی و اهتمام به امر به معروف و نهی از منکر

12.   افزایش و ارتقاء آگاهی­های عمومی و فرهنگ عمومی براساس تمدن فرهنگ ایرانی اسلامی و اهتمام جدی به زبان فارسی

13.   بازشناسی و بازتولید میراث، سنن و آداب و رسوم ایرانی در مناطق مختلف کشور ایران اسلامی

14.   ترویج و اشاعه روحیه کار و خلاقیت در راستای فرهنگ مطلوب تلاش و برپایی

اهداف اساسی وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی

1- رشد فضائل اخلاقی بر اساس ایمان و تقوی.

2- استقلال فرهنگی و مصونیت جامعه از نفوذ فرهنگ اجانب .

3- اعتلای آگاهی های عمومی در زمینه های مختلف و شکوفایی استعدادها و روحیه تحقیق ، تتبع و ابتکار در جامعه.

4- رواج فرهنگ و هنر اسلامی .

5- آگاهی جهانیان نسبت به مبانی و مظاهر و اهداف انقلاب اسلامی.

6-گسترش مناسبات فرهنگی با ملل و اقوام مختلف به خصوص مسلمانان و مستضعفان جهان.

7- فراهم آمدن زمینه های وحدت میان مسلمین.    

 

وظایف اداره کل

•  اجرای سیاستها ، خطوط مشی ، مقررات ، ضوابط و آئین نامه های عمومی و خاص وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در محدوده استان . 
•  تقویت روح تحقیق ، تتبع و ابتکار در زمینه های فرهنگی و هنر اسلامی و ایرانی از طریق تشویق و حمایت از نویسندگان ، شعراء ، ادبا و هنرمندان استان و معرفی و بزرگداشت شخصیتهای فرهنگی استان با هماهنگی معاونت مربوطه . 
•  برنامه ریزی فرهنگی و تبلیغی در جهت همکاری بیشتر مردم استان با دولت و بررسی پیرامون اثرات برنامه ها و فعالیتهای دولت در افکار عمومی و انعکاس آن به معاونت امور مطبوعاتی و تبلیغاتی . 
•  انجام امور لازم برای حمایت ، هدایت و نظارت بر کار مطبوعات محلی . 
•  توزیع و نشر آگهی های دولتی در روزنامه ها و مطبوعات محلی 
•  حمایت از ایجاد توسعه ، بهره برداری و تجهیز تأسیسات فرهنگی ، هنری و سینمائی عیر دولتی و تلاش برای فراهم آوردن امکانات و تسهیلات لازم برای آنها . 
•  مشارکت و اقدام در ایجاد ، توسعه ، بهره برداری و تجهیز تأسیسات فرهنگی ، سینمائی کتابخانه های عمومی استان . 
•  تحقیق و پژوهش و شناخت عناصر و زمینه های هنری و فرهنگ بومی و محلی و ارسال نتایج آن برای سطوح تحقیقاتی و مطالعاتی وزارت متبوع . 
•  نظارت بر کار آموزشگاههای آزاد هنری ، فرهنگی و سینمائی استان و نیز هنرستانهای هنری و سینمائی و صدور مجوز ایجاد ، توسعه و انحلال آنها در چارچوب خطوط مشی و آئین نامه های مربوطه و با هماهنگی معاونت ذیربط . 
•  نظارت بر کار مراکز ، کانون ها ، انجمن ها و مؤسسات هنری ، فرهنگی و تبلیغی و سینمائی استان از طریق صدور مجوز ایجاد ، توسعه و انحلال آنها با تأیید معاونت ذیربط و براساس اختیارات تفویض شده . 
•  نظارت برکار واحدهای صنفی و فعالیت مراکز هنری ، فرهنگی ، سینمائی ، مطبوعاتی و تبلیغی و چاپ و انتشارات استان در حدود آئین نامه ها و مقررات .
•  بزگزاری جشنواره ها ، مجامع ، نمایشگاهها و سایر فعالیتهای نظیر فرهنگی و هنری و سینمائی در استان و اعطای جوایز و اجرای طرحهای تشویقی و حمایتی با هماهنگی معاونت مربوطه . 
•  ایجاد امکانات و فراهم آوردن تسهیلات حمایتی برای تشویق و رشد روحیه کار و فعالیت هنرمندان سراسر استان بویژه نقاط محروم . 
•  نظارت بر فعالیتهای فرهنگی ، هنری و تبلیغاتی اقلیتهای دینی شناخته شده در قانون اساسی در محدوده استان . 
•  نظارت بر فعالیتهای فرهنگی ، هنری و تبلیغاتی اقلیتهای مذهبی اسلامی استان . 
•  تنظیم بودجه و اجرای کلیه طرحهای عمرانی مربوطه . 
•  اقدام به نمونه سازی هنری ، سینمائی و فرهنگی در حد محدود و ضروری با تأکید به نیروهای مستعد و بالقوه استان . 
•  نظارت و ارزشیابی کمی و فنی مراکز نمایش « سینما ، تئاتر ، نمایشگاهها و ...» در چارچوب سیاستها و مقررات مربوطه . 
•  ایجاد ارتباط مستقیم و لازم با معاونتهای مربوطه در حوزه وزارتخانه جهت تسریع در امور و تصمیم گیری ها و انجام سفارشات خاص حوزه های معاونت . 
•  هماهنگی با معاونتهای وزارتخانه در جهت انتصاب افراد واجدالشرایط در امور ذیربط . 
•  انجام سایر اموری که از طریق وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یا طبق مصوبه وزارتخانه بر عهده ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان واگذار می شود .
 
وظایف‌ و اختیارات‌ واحدهای‌ استانی‌ وزارت‌ فرهنگ‌ و ارشاد اسلامی‌ براساس‌ مصوبه‌ شورایعالی‌ اداری‌
   ١. اجرای‌ برنامه‌ها و دستور العمل‌های‌ صادره‌ در خصوص‌ سیاست‌های‌ رسمی‌ نظام‌ جمهوری‌ اسلامی‌ در زمینه‌ فرهنگ‌ عمومی‌
   ٢. ایجاد بسترها و امکانات‌ لازم‌ برای‌ مبادلات‌ و صدور محصولات‌ هنری‌، سینمایی‌، کتب‌، نشریات‌ و چند رسانه‌ای‌ها به‌ خارج‌ از کشور به‌ منظور شناساندن‌ مبانی‌، مظاهر و اهداف‌ انقلاب‌ اسلامی‌ و قابلیت‌ها، محصولات‌ و آثار فرهنگی‌ و هنری‌ ایرانی‌ و اسلامی‌.
   ٣. تحقیق‌، مطالعه‌ بررسی‌ و جمع‌آوری‌ اطلاعات‌ مورد نیاز در زمینه‌ تبلیغات‌ رسانه‌های‌ جهانی‌ در خصوص‌ مسائل‌ استان‌ و منطقه‌ و کشف‌ روش‌های‌ مورد عمل‌ آنها و اتخاذ شیوه‌ها و برنامه‌های‌ مناسب‌ به‌ منظور مقابله‌ با آن‌.
   ٤. برنامه‌ریزی‌ و اجرای‌ برنامه‌های‌ فرهنگی‌، هنری‌ و تبلیغاتی‌ برای‌ انعکاس‌ مناسب‌ فعالیت‌ها و برنامه‌ها و اقدامات‌ دولتی‌ و دستگاه‌های‌ اجرایی‌، نهادهای‌ انقلاب‌ اسلامی‌ و عمومی‌ استان‌ و ترویج‌ و تبلیغ‌ همکاری‌ دولت‌ و مردم‌ و بررسی‌ و نظرسنجی‌ پیرامون‌ اثرات‌ برنامه‌ها و فعالیت‌های‌ دستگاه‌های‌ اجرایی‌ استان‌ در افکار عمومی‌.
   ٥. حمایت‌، نظارت‌ و اجرای‌ قوانین‌ و ضوابط‌ مربوط‌ به‌ فعالیت‌های‌ فرهنگی‌ و هنری‌ اعم‌ از مطبوعات‌ و نشریات‌، نشر کتاب‌، چاپخانه‌ها و مؤسسات‌ وابسته‌، موسسات‌ تبلیغاتی‌، آگهی‌ها و کارهای‌ چاپی‌ و تبلیغاتی‌، فیلم‌ سازی‌، سینما، ویدئو، موسیقی‌ و سرود، هنرهای‌ تجسمی‌، هنرهای‌ نمایشی‌، مسابقات‌ فرهنگی‌، روابط‌ فرهنگی‌، تبلیغات‌ فرهنگی‌، اطلاع‌ رسانی‌ فرهنگی‌، صنوف‌ فرهنگی‌ و هنری‌، مؤسسات‌ و انجمن‌ها و مراکز فرهنگی‌ و هنری‌ و نیز نظارت‌ بر فعالیت‌ اشخاص‌ حقیقی‌ و حقوقی‌ فعال‌ در زمینه‌های‌ یاد شده‌ براساس‌ قوانین‌ و مقررات‌ و دستورالعمل‌های‌ مربوطه‌.
   ٦. صدور مجوز و پروانه‌ فعالیت‌های‌ فرهنگی‌، هنری‌، سینمایی‌، ویدئویی‌، مطبوعاتی‌، خبری‌، تبلیغاتی‌، اطلاع‌رسانی‌، آموزش‌ و پژوهش‌ فرهنگی‌ و هنری‌، صنوف‌ فرهنگی‌ و هنری‌، انجمن‌ها، مؤسسات‌، کانون‌ها و مراکز فرهنگی‌ و هنری‌ برطبق‌ ضوابط‌ و دستورالعمل‌های‌ صادره‌.
   ٧. تشویق‌ و حمایت‌ از نویسندگان‌، شعرا، ادبا، هنرمندان‌، سینماگران‌ و روزنامه‌نگاران‌ براساس‌ سیاست‌ها و ضوابط‌ مصوب‌ به‌ منظور تقویت‌ روحیه‌ تحقیق‌ و تتبع‌ و آفرینش‌های‌ فرهنگی‌ و هنری‌.
   ٨. انجام‌ اقدامات‌ لازم‌ و اجرای‌ برنامه‌ هایی‌ به‌ منظور پرورش‌ استعدادها و ذوق‌ فرهنگی‌ و هنری‌ افراد
   ٩. تصویب‌ و ابلاغ‌ ضوابط‌ اعطای‌ جوائز در زمینه‌های‌ فرهنگی‌ و هنری‌ استانی‌ و شهرستانی‌ در چارچوب‌ مقررات‌ و ضوابط‌ مصوب‌.
   ١٠. توسعه‌، ایجاد، احداث‌ و تکمیل‌ و تجهیز کتابخانه‌های‌ عمومی‌ و مراکز فرهنگی‌ و هنری‌ و سینمایی‌ و اداره‌ آنها براساس‌ ضوابط‌ تعیین‌ شده‌ و نیز توسعه‌ و تقویت‌ انجمن‌ها و مؤسسات‌ غیردولتی‌ به‌ منظور اداره‌ و بهره‌برداری‌ مراکز یاد شده‌ و گسترش‌ تولید و عرضه‌ و آموزش‌ فعالیت‌های‌ فرهنگی‌ و هنری‌ در مراکز یاد شده‌.
   ١١. صدور مجوز فعالیت‌ برای‌ خبرنگاران‌ داخلی‌ و ابطال‌ آن‌ براساس‌ ضوابط‌ ابلاغی‌.
   ١٢. صدور اجازه‌ تأسیس‌، توسعه‌ و انحلال‌ مرکز، مؤسسات‌، مجامع‌ و صنوف‌ فرهنگی‌، مطبوعاتی‌، خبری‌، هنری‌، سینمایی‌، سمعی‌ و بصری‌، انتشاراتی‌، تبلیغاتی‌، ناشران‌ و کتابفروشان‌، مراکز فروش‌ نشریات‌ و محصولات‌ فرهنگی‌ و هنری‌، کانونهای‌ تبلیغاتی‌، چاپخانه‌ها و مؤسسات‌ تکثیر و واحدهای‌ وابسته‌ به‌ صنعت‌ چاپ‌، مؤسسات‌ آزاد آموزش‌های‌ فرهنگی‌، هنری‌، سینمایی‌ و مطبوعاتی‌ و اطلاع‌رسانی‌ و حمایت‌، هدایت‌ و نظارت‌ بر آنها طبق‌ ضوابط‌ تعیین‌ شده‌.
   ١٣. نظارت‌ بر فعالیت‌های‌ فرهنگی‌، هنری‌ و تبلیغاتی‌ اقلیت‌های‌ دینی‌ و مذهبی‌ شناخته‌ شده‌ در قانون‌ اساسی‌ بر طبق‌ ضوابط‌ تعیین‌ شده‌.
   ١٤. صدور اجازه‌ ورود و خروج‌ آثار سمعی‌ و بصری‌، آثار هنری‌، مطبوعاتی‌ و انتشاراتی‌ و کلیه‌ موارد تبلیغی‌ و فرهنگی‌ برای‌ ضوابط‌ تعیین‌ شده‌.
   ١٥. برگزاری‌ و تشکیل‌ جشنواره‌ها، نمایشگاه‌ها، مراسم‌، مجامع‌ و مسابقات‌ فرهنگی‌ و هنری‌ در داخل‌ و خارج‌ از کشور.
   ١٦. نظارت‌ بر فعالیت‌های‌ فرهنگی‌، هنری‌ و تبلیغاتی‌ خارجیان‌ مقیم‌ ایران‌ بر طبق‌ ضوابط‌ تعیین‌ شده‌
   ١٧. تحقیق‌ و مطالعه‌ درباره‌ اثرات‌ وسایل‌ ارتباط‌ جمعی‌ و سنجش‌ میزان‌ تأثیر برنامه‌ها و فعالیت‌های‌ فرهنگی‌، هنری‌ و انتشار و عرضه‌ محصولات‌ و آثار فرهنگی‌، هنری‌، سینمایی‌ و مطبوعاتی‌ و خبری‌ در افکار عمومی‌ استان‌.
   ١٨. انجام‌ مطالعات‌ و تحقیقات‌ پیرامون‌ مسائل‌ و موضوعات‌ فرهنگی‌، هنری‌، سینمایی‌، مطبوعاتی‌ و رسانه‌ها و اطلاع‌ رسانی‌ و سایر زمینه‌ها و موضوعات‌ فرهنگی‌ و هنری‌ و استفاده‌ از نتایج‌ حاصله‌ در برنامه‌ریزی‌ استان‌ و بهبود کیفی‌ و کمی‌ امور محوله‌.
   ١٩. انجام‌ فعالیت‌های‌ فرهنگی‌ و تبلیغاتی‌ در جهت‌ همکاری‌ بیشتر مردم‌ با دستگاه‌ها و نهادهای‌ دولتی‌ و بررسی‌ پیرامون‌ اثرات‌ برنامه‌ها و فعالیت‌های‌ دستگاه‌های‌ دولتی‌ در افکار عمومی‌ استانی‌ و ارائه‌ آن‌ به‌ شورای‌ برنامه‌ریزی‌ استان‌ و وزارت‌ فرهنگ‌ و ارشاد اسلامی‌
   ٢٠. ایجاد و اداره‌ مؤسسات‌ و مراکز آموزشی‌ در زمینه‌های‌ فرهنگی‌، هنری‌، سینمایی‌، مطبوعاتی‌، خبری‌، میراث‌ فرهنگی‌، گردشگری‌ و زیارتی‌، اوقاف‌ و امور خیریه‌ و جرای‌ برنامه‌های‌ آموزشی‌ یاد شده‌ در سطوح‌ مختلف‌ براساس‌ ضوابط‌ تعیین‌ شده‌.
   ٢١. انجام‌ اقدامات‌ لازم‌ به‌ منظور ثبت‌ آثار مندرج‌ در قانون‌ حمایت‌ از حقوق‌ مؤلفان‌، مصنفان‌ و هنرمندان‌ و پژوهشگران‌ و قانون‌ حمایت‌ از پدیدآوردندگان‌ نرم‌افزارهای‌ چند رسانه‌ای‌ براساس‌ دستورالعمل‌های‌ ابلاغی‌.
   ٢٢. اخذ نسخه‌ کتب‌ و مطبوعات‌ از ناشران‌ به‌ تعداد تعیین‌ شده‌ و توزیع‌ آن‌ بین‌ موسسات‌ اعلام‌ شده‌ موضوع‌ مصوبه‌ مورخ‌ ١٤/٩/١٣٦٨ شورای‌ عالی‌ انقلاب‌ فرهنگی‌.
   ٢٣. اجرای‌ ضوابط‌ مربوط‌ به‌ نشریات‌ و بولتن‌های‌ داخلی‌ ضروری‌ و بروشورهای‌ دستگاه‌ها و موسسات‌ و شرکت‌های‌
دولتی‌ و نهادهای‌ انقلاب‌ اسلامی‌ استان‌ و نظارت‌ بر رعایت‌ ضوابط‌ انتشار آنها.
   ٢٤. انجام‌ فعالیت‌ها و اقدامات‌ لازم‌ به‌ منظور گسترش‌ زمینه‌ مشارکت‌ مردم‌ در فعالیت‌های‌ فرهنگی‌ و هنری‌ و اجرای‌ سیاست‌ها و ضوابط‌ ابلاغی‌ در این‌ خصوص‌ و نیز تقویت‌ و گسترش‌ تشکل‌ها، موسسات‌، مراکز، انجمن‌ها و کانونهای‌ غیردولتی‌ و اجرای‌ راههای‌ تشویق‌ سرمایه‌گذاری‌ بخش‌ غیردولتی‌ در فعالیت‌های‌ فرهنگی‌ و هنری‌.
   ٢٥. انجام‌ پژوهش‌ها و اقدامات‌ لازم‌ برای‌ توسعه‌ اطلاع‌ رسانی‌ و جمع‌آوری‌ و انتشار آمارهای‌ فرهنگی‌.
   ٢٦. اجرای‌ دستورالعمل‌ها و ضوابط‌ مربوط‌ به‌ ممنوعیت‌ بکارگیری‌ اسامی‌، عناوین‌ و اصلاحات‌ بیگانه‌ و بررسی‌ و شناسایی‌ و انجام‌ پیگیری‌های‌ لازم‌ به‌ منظور جلوگیری‌ از تخلفات‌ و برخورد با متخلفان‌.
   ٢٧. کمک‌ به‌ تشکیل‌ و تقویت‌ و حمایت‌ از کانون‌های‌ فرهنگی‌ و هنری‌ مساجد، و نیز مساعد برای‌ آماده‌سازی‌ و تجهیز کتابخانه‌، سالن‌ نمایش‌، مرکز آموزش‌ فرهنگی‌ و هنری‌، کتابروشی‌، نشر کتاب‌ و مطبوعات‌، محل‌ عرضه‌ محصولات‌ فرهنگی‌ و هنری‌، نگارخانه‌ و مرکز بازیهای‌ رایانه‌ای‌ و تشکل‌ها و انجمن‌های‌ مردمی‌ در کنار مساجد و پشتیبانی‌ و حمایت‌ از فعالیت‌های‌ فرهنگی‌ و هنری‌ کانون‌ها و مراکز یاد شده‌.
   ٢٨. انجام‌ امور دبیرخانه‌ای‌ شورای‌ فرهنگ‌ عمومی‌ استان‌ و برگزار مستمر جلسات‌ شورا به‌ منظور بررسی‌ وضع‌ فرهنگ‌ عمومی‌ استان‌ و بررسی‌ طرحها و گزارش‌ها و اطلاعات‌ ارائه‌ شده‌ به‌ شورا و ایجاد هماهنگی‌ و دستگاهها و نهادها و مراکز فرهنگی‌ و هنری‌ استان‌ در راستای‌ اجرای‌ سیاست‌ فرهنگی‌ کشور و هدایت‌ فرهنگ‌ عمومی‌.
   ٢٩. بررسی‌ پیشنهادات‌، انتخاب‌ و نظارت‌ بر ساخت‌ و نصب‌ مجسمه‌ و یادمان‌ در اماکن‌ عمومی‌ استان‌ و تشکیل‌ مستمر جلسات‌ شورای‌ ذیربط‌ و ابلاغ‌ و پیگیری‌ مصوبات‌ آن‌.
   ٣٠. بررسی‌ و نظارت‌ بر علائم‌، نشانه‌ها و تصاویر روی‌ البسه‌ و لوازم‌ التحریر و کالاهای‌ مشابه‌ و تشویق‌ و حمایت‌ از استفاده‌ از نقوش‌ ملهم‌ از هنر اسلامی‌ و ایرانی‌ و ثبت‌ و حمایت‌ از حقوق‌ پدیدآورندگان‌ آثار یاد شده‌ و تشکیل‌ جلسات‌ شورای‌ ذیربط‌ در استان‌ و ابلاغ‌ پیگیری‌ مصوبات‌ آن‌.
   ٣١. انجام‌ اقدامات‌ لازم‌ به‌ منظور توسعه‌ و گسترش‌ بهره‌برداری‌ از فناوری‌ اطلاعات‌ و ارتباطات‌ و نظام‌های‌ اطلاع‌رسانی‌ در حوزه‌ فرهنگ‌ و هنر و نظارت‌ بر فعالیت‌های‌ اطلاع‌رسانی‌ براساس‌ ضوابط‌ و دستورالعمل‌های‌ ابلاغی‌.
   ٣٢. برنامه‌ریزی‌، سازماندهی‌ و انجام‌ فعالیت‌های‌ قرآنی‌ در سطح‌ استان‌ و انجام‌ فعالیت‌های‌ فرهنگی‌، تبلیغی‌، ترویجی‌، و پژوهشی‌ به‌ منظور توسعه‌ فرهنگ‌ قرآنی‌ و حمایت‌ و تقویت‌ انجمن‌ها، کانونها، مؤسسات‌، نویسندگان‌ و هنرمندان‌ و نهادهای‌ غیردولتی‌ قرآنی‌ در سطح‌ استان‌.